Atrakcje turystyczne Doliny Baryczy w pobliżu Gruszeczki

Sułów (3 km)

Sułów
    Typowe małe miasteczko liczące 1500 mieszkańcow z układem urbanistycznym z XIV wieku. Najwartościowsze zabytki i atrakcje:
  • barokowy pałac z 1680 roku z zabytkowym parkiem,
  • kościół parafialny św. Pawła i Piotra z 1731 roku, wybudowany z muru pruskiego.
  • spichlerz z muru pruskiego z XVIII wieku,
  • zamek myśliwski (fundamenty) na wyspie koło wsi, znany od 1351 r., a zniszczony w 1500 r. Zamek wybudowany został przez Piastów oleśnickich. Pod koniec XV w. był siedzibą rycerzy-rozbójników. Zburzony został przez wyprawę wrocławskich mieszczan.
  • proewangelicki kościół Matki Bożej Częstochowskiej z 1765 roku, obecnie rzynsko-katolicki, pełni funkcję kościoła pomocniczego.
  • izba regionalna (zwana "Domem Polskim") na Rynku w budynku, w którym nocował Juliusz Słowacki,
  • Szwedzka Górka, gdzie w lipcu 1645 roku rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy Austriakami i Szwedami,
  • ścieżka rowerowa szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej - trasa Sułów–Grabownica (ok.21km).

Postolin (6 km)

Pałac w Postolinie
    Wieś licząca 200 mieszkańców do której należy również przysiółek Karmin (dawny folwark w kluczu Postolin), ze wsi niewidoczny. Ciekawe miejsca:
  • klasycystyczny pałac rodziny von Salisch z 1806 roku; opuszczony i niezamieszkały od 1945 r.
  • kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki filialny pw. Chrystusa Króla, z 1893 r.
  • park o powierzchni 5 ha przez który biegnie ścieżka dydaktyczna. Na terenie parku znajdują się resztki zabudowań (m.in. lodownia), ponad sto gatunków i odmian drzew i krzewów, z których 40 to gatunki obce, naturalnie nie występujące w polskiej florze. Bogactwo drzew nasadzonych w obrębie założenia powoduje, że park bywa nazywany arboretum.

Ruda Sułowska (7 km)

muzeum rybactwa

Wieś położona między ogromnymi stawami, założona w XVI wieku. Można tam udać się do Muzeum Tradycji Rybackich Stawów Milickich i Doliny Baryczy i zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną i rekreacyjną (Dom Rybaka, pokazowa płuczka, pokazowy staw, zwierzyniec, wystawa rybołóstwa, akwarium z rybami Stawów Milickich, interaktywne, terenowe ścieżki edukacyjne dla dzieci, plac zabaw). Jeśli lubimy bardziej dynamiczne wrażenia to właściwym wyborem będzie FotoSafari, czyli przejażdżka wozem konnym po terenie rezerwatu ornitologicznego Stawy Milickie.

W Rudzie Sułowskiej znajduje się też firma zajmująca się wynajmem sprzętu rekreacyjno-sportowego: kajaki, gokarty BERG, rowery, kijki nordic-walking, hulajnogi, deskorolki, łyżworolki oraz organizacją wycieczek pieszych i rowerowych z przewodnikiem, a także spacerów z instruktorem nordic-walking. Istnieje także możliwość wypożyczenia rowerów na łowisku i wybrania się w krótszą bądź mniej intensywną trasę. Opcja ta, zapewne ucieszy rodziców, którzy wypożyczając rower mogą otrzymać do niego siodełko i zabrać swoją pociechę na wycieczkę wśród lasów i stawów.

Milicz (11 km)

Pałac Maltzanów
    Miasto gminne liczące 12 tys. mieszkańców. Milicz i jego okolice to miejsce jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne, pełne urokliwych zakątków i zabytków architektury, które w połączeniu z pięknem dziewiczej przyrody tworzą pełen magii nastrój. W Miliczu warto zobaczyć:
  • Pałac klasycystyczny z 1797 roku wybudowany dla Joachima Karola Maltzana. Południowe skrzydło (dawny dom zajezdny), dobudowane w 1910 roku, mieści obecnie Zespół Szkół Leśnych. Zabytkowy park pałacowy pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. To pierwszy park w stylu angielskim na Śląsku (pow. ok. 50 ha). Stwierdzono w nim występowanie 80 gatunków drzew i krzewów. Na polanie przed pałacem rośnie m.in. dąb o obwodzie 694 cm i cypryśniki błotne.
  • kościół par. pw. św. Anny, z l. 1807-1808 – XIX wieku; ośrodek kultu św. Anny, od 2001 istnieje tutaj trzecia, najmłodsza parafia, ul. Łowiecka
  • Ruiny zamku książęcego
  • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, budowany w latach 1709-1714, to jeden z sześciu śląskich kościołów Łaski. Konstrukcja szachulcowa na planie krzyża. Obiekt powstał jako dowód łaski cesarza Austrii dla śląskich ewangelików.
  • ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV wieku, przebudowany w XV w.
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła stoi nieopodal Rynku. Budowla neorenesansowa na planie krzyża, ukończona w 1821 roku. Wewnątrz znajduje się podziemna krypta i chrzcielnica z 1561 roku.
  • dom, ul. Lwowska 22 (dawniej ul. Okrzei), z XVIII/XIX w.
  • Muzeum Bombki
  • grodzisko Chmielnik, ślady osadnictwa z ok. 7000 lat p.n.e. z około 1815
  • Kryta pływalnia Milicka Fala
  • Milicz Wąskotorowy - dawna stacja kolejowa na której znajduje się zabytkowy skład pociągu z lokomotywą spalinową Lyd1 i trzech wagonów rumuńskich Bxhpi.

Koruszka (12 km)

Przysiółek wsi Kaszowo, przez który prowadzi szlak pieszy i szlak rowerowy niebieski, zwany archeologicznym. Około 700 m od wsi, w kierunku południowo-zachodnim, znajduje się silnie zniszczone grodzisko z X-XI w. Podczas prac archeologicznych odkryto tu brukowy wjazd oraz kamienne fundamenty bramy. Gród strawił pożar, prawdopodobnie po którejś z wojen.

Golejewko (22 km)

Golejewko

Pałac w Golejewku został wzniesiony na fundamentach zamku w połowie XIX wieku w stylu neorenesansowym (po zamku została wieża strażnicza oraz fosa, która otacza pałac z trzech stron). Inicjatorami budowy była rodzina Czarneckich. Cały zespół pałacowy składa się z neorenesansowego pałacu, późnorenesansowej wieży strażniczej z pierwszej połowy XVII wieku i zabudowań folwarcznych z połowy XIX wieku. Pałac otacza park krajobrazowy o pow. 4,6 ha z okazami drzew pomnikowych oraz ze śladami założenia ogrodu barokowego.
W Pałacu mieści się stadnina koni z osobliwą "Aleją Zasłużonych Koni". To jedyna na świecie tego typu aleja upamiętniająca wybitne konie, wyhodowane w Stadninie Koni Golejewko. Do zwiedzania udostępniona jest też Powozownia z bogatą kolekcją kilkudziesięciu bryczek, powozów i sań.

Krośnice (23 km)

Krośnice

Wieś gminna licząca 1800 mieszkańców, w której znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej oraz kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe.
Największą atrakcją jest jednak Krośnicka Kolej Wąskotorowa, z pięcioma przystankami i długości trzech kilometrów. Kolej kursuje na terenie zespołu pałacowo-parkowego o powierzchni ponad 45 ha dawnej rezydencji rodziny Volmersteinów. Ruch weekendowy prowadzony jest lokomotywą parową z 2-4 wagonami, natomiast w tygodniu lokomotywą spalinową.
Dużą atrakcją jest też Park Wodny "Krośnicka Przystań". Jest to nowoczesna pływalnia z ruchomym dnem, której otwarcie nastąpiło w sierpniu 2015 r. W obiekcie mieszczą się m.in.: dwie pływalnie 15-metrowa i rekreacyjna, która wyposażona jest w zjeżdżalnię rurową, bicze i leżanki wodne oraz wydzielony brodzik dla najmłodszych użytkowników, a także pełnowymiarowa, 25-metrowa, wyposażona w ruchome dno. Do dyspozycji gości oddano również saunarium, salę fitness i siłownię.